Design:
Strony WWW

Bramy Lubsko

Háďatko octové (Turbatrix aceti) - štartovacia kultúra

Háďatko octové (Turbatrix aceti) - štartovacia kultúra
Kód produktu: #79
Vernostné body: 0
Dostupnosť: 12
Cena: 4.50€

Háďatko octové je jedno z najlepších živých krmív pre rybí poter, najmä pre menšie rybky liahnuce sa z ikier. Háďatko dorastá veľkosti asi 1 mm, samičky asi 2 mm. Pričom majú schopnosť rýchlo znásobiť svoju populáciu. Samička rodí až 45 mladých každých 8-10 dní, pričom životný cyklus háďatka trvá asi 220 dní. Jeho chov a skrmovania je časovo nenáročné. Štartovacia kultúra obsahuje 250 ml živného roztoku s háďatkami.

Chov: Háďatko octové potrebuje pre život kyslé prostredie, mimo neho neprežije dlhšie ako pár dní. Chov je pritom veľmi jednoduchý a zvládne ho každý. Stačí si pripraviť zmes chemicky neupraveného jablčného octu (250 ml), vody (250 ml), niekoľko veľlých lyžičiek jablčnej šťavy a asi 1/4 jablka rozkrájaného na kocky veľké asi 1 cm a necháme asi 1 deň na teplom ale tmavom mieste. Do tejto zmesi následne pridáme štartovaciu kultúru, ktorá sa začne množiť. Háďatkám vyhovuje izbová teplota. Časom si všimnete, že asi 90% háďatiek pláva pri hladine a začne ich pribúdať až tak, že vytvoria bielu masu. Vtedy je vhodné začať skrmovať. Takáto kultúra môže prežívať prakticky neobmedzene, ak každých pár mesiacov vymeníme časť objemu a dodáme čerstvé jablká.

Zber a kŕmenie: Háďatká sa koncentrujú pri hladine, alebo tesne nad ňou kvôli vyššej koncentrácií kyslíku. Práve toho je možné využiť a zbierať háďatko po okrajoch nádoby a to buď stierkou alebo štetcom. Ďalšou možnosťou je filtrovanie cez filtračný papier. Kŕmenie robte po malých dávkach. Obrovskou výhodou háďatka ako krmiva je, že v tekutine (teda aj v akváriu) pláva, tým láka pozornosť poteru a následne sa aktivujú prirodzené inštinkty mladého rybieho poteru. Ten tak dostane prvotriedne živé krmivo vysokej nutričnej hodnoty bohaté na bielkoviny, ktoré poter pre svoj vývoj potrebuje.

 

TIP1: Nádobu v ktorej háďatká chováte neuzatvárajte na tesno, pri kvasení totiž vzniká CO2, ktoré by mohlo po čase zvýšiť tlak vnútri natoľko, že by nádoba nevydržala.

TIP2: Háďatko nie je parazitický organizmus, netreba sa teda báť "nakazenia". Mimo svojho prirodzeného prostredia do pár dní hynie.

Napísať recenziu

Vaše meno:


Vaša recenzia: Poznámka: HTML nie je preložené!

Hodnotenie: Zlé            Dobré

Opište kód z obrázku:Beží na OpenCart • Slovenský preklad z OpenCart.sk
Matej Baško - SMARTI © 2023